WBir ATM’den nakit para almaya gittiğinizde, kartınızdaki bilgilerin kodunu çözen bir manyetik şerit okuyucu veya bir NFC sensörü bulabilirsiniz. Ardından, PIN’inizi bir tuş takımına girersiniz, ekranda bazı seçenekleri seçersiniz ve son olarak ATM nakit verir.
Bu işlemin arkasında, bankanızın merkezi sunucularına soruları (“Bu adamın yeterli parası var mı?”, “PIN tamam mı?”) yönlendiren ATM ağına bir bağlantı vardır. Bu bağlantı, bir telekomünikasyon hizmetleri sağlayıcısı tarafından sağlanan özel bir özel bağlantı olan kiralık bir hat kullanılarak gerçekleştirilir. Bu, son derece güvenli ve güvenilir olarak kabul edilir. Ancak, bazı modern ATM’ler bunun yerine İnternet bağlantılarına güvenir. Daha ucuz olmasına rağmen, aynı zamanda daha az güvenlidir.
Kullanılan bağlantıdan bağımsız olarak, ağ düğümleri arasında iletilen mesajlar ISO 8583 gibi özel protokoller kullanılarak seri hale getirilir ve bunların tümü şifreleme, güvenlik duvarları vb. kullanılarak güvence altına alınır.
Ancak teknik bir kişi değilseniz kiralık hat, şifreleme, güvenlik duvarları ve ISO 8583 gibi terimler size yabancı gelebilir. Ve hatta teknik kişiler bile ISO 8583 hakkında tek bir şey bilmiyor olabilir. Gidin, kartınızı ve şifrenizi kullanın ve bir banka hesabından biraz nakit çekin.
Buna soyutlama denir.
Mikrodalga üreticilerinin magnetronla manuel olarak uğraşmaktan vazgeçmesi ve tavuğunuzun buzunu çözebilmeniz için size tavuk simgeli bir düğme vermesi gibi, bankalar da özel ağlardaki düğümler arasındaki iletişimi yönetmenizi istemiyor.
Soyutlama.
Kripto kitlesinin benimsenmesi bu nedenle kayıp bir nedendir.
Geliştiriciler, risk size ait olmak üzere magnetronu veya ATM ağ iletişimini değiştirmenize izin verecek ve bunda bir sorun yok. Felsefi bir bakış açısıyla tam da istediğimiz şey. Ancak sizden bunu yapmanız istenmemelidir çünkü bunu yapmazsanız, dışarıda kalırsınız.
Ve sonra teknolojinin tanıtılma şekline sahibiz.
İnsanlardan teknoloji hakkında bilgi edinmelerini istemek asil bir amaç olsa da, tüm kullanıcılar teknoloji hakkında bilgi edinmekle ilgilenmez.
Yeterli soyutlama yok. Tavuğunuzun buzunu çözmek için düğme yok. Tohum cümlenizi Reddit tarifini izleyerek, kağıt parçalarında veya metale oyulmuş olarak saklamanız gerekir (çelik gravür, 1792’de Amerikalı bir mucit olan Jacob Perkins tarafından banknot baskısı için tanıtıldı). Kripto almak için adresinizin her karakterini kontrol etmeniz veya göndermek istediğiniz bir işlemin varış yerinin her karakterini kontrol etmeniz gerekir. Protokolü bilmeniz ve bazen ücretleri hesaplamanız gerekir, böylece işleminiz sonsuza kadar bir yerde takılıp kalmaz.
DEX’ler, köprüler, solucan delikleri, sıfır bilgi, SHA-256 ve SegWit (geliştiriciler ve madenciler arasındaki bir savaş nedeniyle Bitcoin’i birden fazla zincire bölen ve o zamanlar geliştiriciler bile tam olarak anlamamıştı) hakkında bilgi edinmelisiniz.
Teknolojide olmalısın yoksa yarış dışı kalırsın.
Yani evet, “TradFi” kazanıyor. Büyük sürpriz.
İnsanlardan teknoloji hakkında bilgi edinmelerini istemek asil bir amaç olsa da, tüm kullanıcılar teknoloji hakkında bilgi edinmekle ilgilenmez. ATM kullanmak için kod yazmayı öğrenmeleri gerekmiyor, öyleyse neden atlasınlar? Neden kripto para birimlerini kabul etsinler? Sadece market alışverişi yapmak ve cep telefonlarıyla ödeme yapmak istiyorlar. Geliştiriciler olarak aspirin almak için ilaç mı öğreneceğiz?
TradFi’ye karşı kaybediyoruz. Yine de yukarıda belirtilen örneklerde DeFi, Blockchain ve Crypto kötü şakalar. Yerelleşmenin bankacılığın, ödemelerin vb.