Amerika Birleşik Devletleri’nin Montana kentinde kripto madencilerinin haklarını korumaya çalışan yasa tasarısı, eyaletin Temsilciler Meclisi’ndeki üçüncü okumadan başarıyla geçti. Şimdi yasalaşması için gerekli olan tek şey Vali’nin imzası.
Yerel makamların kripto madenciliği operasyonlarını engellemesini yasaklayan 178 numaralı yasa tasarısı, oy kullandı 12 Nisan’daki 35 oya karşı 64 oyla üçüncü okumada. Senato oylamasından geçti Şubatta. Şimdi Vali Greg Gianforte’nin masasına oturacak. Gianforte’un yasa tasarısını veto etme hakkı olsa da, yasa tasarısının sponsoru eyalet Senatörü Daniel Zolnikov gibi o da Cumhuriyetçi partiden.
Önerilen mevzuat, bir “dijital varlık madenciliği hakkı” oluşturmayı ve aynı zamanda kripto para madencilerine uygulanan ayrımcı elektrik oranlarını yasaklamayı amaçlıyor. Ek olarak, “evde” gerçekleşen madencilik operasyonlarını korumaya ve yerel yönetimlerin kripto madenciliği faaliyetlerini engellemek için imar yasalarını kullanma yetkisini kaldırmaya çalışıyor.
Tasarı ayrıca, kripto para biriminin bir ödeme aracı olarak kullanılmasına ilişkin herhangi bir ekstra vergiyi yasaklıyor ve sabit paralar dahil olmak üzere kripto para birimleri ve misli olmayan tokenler (NFT’ler) içeren “dijital varlıkları” “kişisel mülk” olarak sınıflandırıyor.
İlgili: Montana, kripto madenciliği yanlısı faturası onaylanırsa nasıl fayda sağlar?
Tasarının değiştirilmiş taslağı içerir orijinal taslağa kıyasla büyük bir değişiklik – Bölüm 3 önemli ölçüde kısaltılmıştır. Bölüm 3’ün eski versiyonu neredeyse üç tam sayfayı kaplıyordu ve kripto madenciliği konusuyla hiçbir ilgisi olmayan bir dizi makale içeriyordu. Şimdi Bölüm 3, yerel makamların gücünü sınırlayan üç özel alanı özetlemektedir. Madencilik merkezlerine, veri merkezlerinden farklı herhangi bir gereklilik yükleyemeyecekler. Hem endüstriyel alanlarda hem de özel evlerde kripto madenciliğini engellemeyebilirler.
Nisan ayı başlarında, kripto madencilerini ayrımcı düzenlemelerden ve vergilerden koruyan bir yasa tasarısı, Arkansas eyaletindeki Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçti ve şimdi onaylandı. Valinin kararını da bekliyor.